​Seria BMW 8 do të ketë vetëm 400 njësi (Foto)

Një muaj pas promovimit të gjeneratës së dytë të Serisë 8, BMW ka përgatitur një version veçanërisht të kufizuar të këtij modeli.

BMW M850i xDrive First Edition do të ketë vetëm 400 njësi. Përveç ngjyrës unike, Edicioni i Parë gjithashtu përmban rrota të zeza M prej 20 inç, ndërsa përshtypja vizuale rrit detajet e trupit të zi.

Brenda versionit të luksit të Serisë 8 janë një kombinim i dy ulësesh prej lëkure dhe sistem audio Bowers & Wilkins Diamond.

BMW nuk ka  ndryshuar asgjë në motor dhe do të ketë njëjtën njësi prej 4.4-litra V8 biturbo nga versioni standard me 530 kuaj fuqi dhe 750 Nm.

Transmetimi i energjisë zhvillohet nëpërmjet një transmision automatik me tetë shpejtësi, dhe bashkë me të M850 Xdrive First Edition përshpejton nga 0-100 km/h për 3.7 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 250 km/h.

BMW nuk do të bëjë versionin e konvertueshëm të versionit të parë të Serisë 8 dhe planifikon të prodhojë të gjitha 400 kopjet nga prilli deri në qershor.