58 të vdekur e qindra të zhdukur nga shembja e digës

epa07325946 Firefighters help a cow get out of the mud during the search and rescue work of the victims of the dam breakage of the company Vale, in Brumadinho, municipality of Minas Gerais, Brazil, 27 January 2019. The number of deaths after the rupture of a dam in the Brazilian town of Brumadinho (southeast) rose this Sunday to 37, confirmed today the firefighters, who have evacuated residents of various neighboring communities due to the risk of collapse of a new dam. EPA/Antonio Lacerda

Ka shkuar në 58 të vdekur dhe 305 të humbur bilanci i viktimave të shkaktuara nga shembja e digës Mina Corrego do Feijao të premten në provincën Belo Horizonte në Brazil.

Ekipet e shpëtimit kanë bërë me dije se shanset për gjetjen e të mbijetuarve janë shumë të ulëta.

Shkaku i shpërthimit të digës mbetet i paqartë, ndërsa kopmania Vale, e cila zotëron kompleksin e minierave, tha se kishte ndjekur të gjitha procedurat e sigurisë.

Operacionet e kërkimeve u pezulluan për orë të tëra, mes frikës se një digë e veçantë, e cila ishte në pronësi të Vale, ishte në rrezik t’i jepte rrugë zonës.