Media ndërkombëtare tregon se kush i hoqi nga posti 8 ministrat e Ramës

Media ndërkombëtare e ka përcjellë lajmin për shkarkimin 8 emrave të qeverisë Rama jo si një vendim i marrë nga kryeministri, por si një verdikt të detyruar nga tjetër kush… studentët.

Agjencia italiane e lajmeve “ANSA” raporton se largimi i ministrave erdhi si pasojë e protestave të studentëve, pavarësisht se kërkesat e tyre ishin më shumë të natyrës ekonomike.

Ndërkohë, “Balkaninsight” shkruan se Rama ka shkarkuar gjysmën e kabinetit qeveritar pas protestave të studentëve në rrugët e Tiranës dhe në disa qytete të tjera të Shqipërisë.

Kjo ngjarje është raportuar edhe nga “The Associated Press”, e cila e vë theksin e lajmit të saj të fakti se kreu i qeverisë shkarkoi kabinetin pas protestave të studentëve, për të treguar se ai është në krahun e të rinjve.

Këtë të premte në Asamblenë e PS-së Rama foli për studentët dhe më pas dha vendimin se do të shkarkojë ministrat që qëndrojnë prej mëse 5 vitesh në pushtet.

Ministrat që u larguan:

Senida Mesi, Zv.kryeministre

Arben Ahmetaj, Ministri i Financave

Damian Gjiknuri, Ministër i Infrastrukturës dhe energjisë

Ditmir Bushati, Ministër i Jashtme

Lindita Nikolla, Ministrja e Arsimit

Niko Peleshi, Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

Sonila Qato, ministre e Sipërmarrjes dhe Biznesit