Ministri Bekteshi tregoi se është xhentellmen i vërtetë. Dhuroi lule zonjës së parë të Greqisë

Kryeministri grek Alexis Tsipras mbërriti në Shkup me partnerin e tij Betty Baziana. Tsipras dhe Basian arritën këtë mëngjes në aeroportin e Shkupit, të shoqëruar nga ministra në qeverinë greke. Ata u pritën nga ministrja Radmila Sekerinska dhe ministri Kreshnik Bekteshi, i cili i dha një buqetë lule zonjës së parë të Greqisë.

Përndryshe, Betty Basian është gruaja e pamartuar Cipras. Ata përpiqen të mbajnë sekret privatësinë e tyre, por ata njihen se janë takuar në 1987,në moshën 13 vjeçare në Amelokopoi, dhe më vonë studiojnë së bashku në Fakultetin Teknik në Athinë. Dyzet e katër vjeçarjaPeristera Baziana, e njohur për publikun si Betty, është gruaja që meriton suksesin e tij politik, sepse ajo i kërkoi atij të bashkohej me komunistët e rinj.

Edhe pse nuk janë të martuar, ata kanë dy fëmijë meshkuj, Phoebus dhe Orpheus Ernest, të cilët morën emrin pasi revolucioni kuban Che Guevar.