Pendarovski: Kam garancion nga Macron se kur do të hap vendim politik për Maqedoninë

Nuk kam marrë asnjë garanci se do të fitonim negociata, vetëm një garanci se po përgatitej metodologjia, e cila do të ishte diçka e re, tha Presidenti Stevo Pendarovski sonte në “Top Tema” në Tv Telma, pas takimit me homologun francez, Emmanuel Macron, përcjell FLAKA.

“Është e mundur që ndryshimi në metodologji të ndikojë edhe në marrëveshjet themelore evropiane, por afati i caktuar për veten time është muaji mars”, thotë Pendarovski.

Ne kemi marrë një vendim dhe nuk do të ketë asnjë vendim politik më vonë se në maj, tha ai.

“Ne jemi duke pritur që metodologjia të miratohet në mars, e cila aktualisht po qarkullon si non-paper dhe përmbajtja e së cilës dihet nga disa shtete anëtare të BE”.

Takimi me Macron zgjati 20 minuta, tha Pendarovski, duke sqaruar se ishte koha e mjaftueshme për shkak të axhendës së ngjeshur që ekziston në politikanët e samitit.

Pendarovski la përshtypjen se Macron është një politikan i pazakontë, një politikan jo standard, inteligjent dhe i drejtpërdrejtë. Ai nuk anashkalon dhe nuk përdor fjalorin diplomatik, tha presidenti. Përveç metodologjisë, dhe vendimit politik pas miratimit të tij, Pendarovski u sigurua gjithashtu që Macron do të vizitonte vendin tonë.

Unë dua t’ju shpjegoj qytetarëve tuaj se cili është pozicioni im. Nuk kam ndërmend t’ju ofroj anëtarësim alternative, i ka thënë Macron Pendarovskit.