Valverde arsyeton gabimin që mund të rezultojë me eliminim nga Kupa e Mbretit

Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde, u përball me gazetarët të cilët kishin raportuar se Barcelona mund të eliminohet nga Kupa e Mbretit për shkak se pjesë e skuadrës kishte qenë Chumi, i cili nuk kishte leje të luante.

Ky incident ndodhi gjatë ndeshjes së javës së kaluar, kundër Levantes, në Kupën e Mbretit. Katalonasit e kishin humbur atë ndeshje me rezultat 2-1, mirëpo e siguroi kualifikimin përmes fitores së mbrëmshme me rezultat 3-0, pasi që fitoi me rezultat të përgjithshëm 4-2, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, Levante po shpreson se do ta zë një vend në çerekfinale të Kupës së Mbretit duke kërkuar eliminim të Barcelonës për shkak se në skuadër kishte qenë Chumi, i cili nuk kishte të drejtë të luante.

Chumi ishte ndëshkuar me kartonin e pestë të verdhë për këtë sezon të ekipit B të Barcelonës dhe për këtë arsye ai nuk kishte të drejtë të luante. Mirëpo, Valverde thotë se kjo gjë nuk është e saktë, pasi që suspendimi nuk është i vlefshëm për Kupën e Mbretit.

“Ne nuk kemi asnjë dyshim për Chumin. As më parë, as gjatë incidentit dhe as tani. Ne duhet të jemi pjesë e shortit nesër dhe jemi të sigurt se nuk kemi bërë asgjë të gabuar”, ka thënë Valverde në konferencën për shtyp.

“Ne e dinim në mënyrë të përsosur situatën e tij, e dinim që ai është i suspenduar dhe nuk mund ta përdornim atë për ndeshjen kundër Eibarit, mirëpo mund ta përdornin për ndeshjet e kupës”.