Viq aktorja turke me prejardhje shqiptare

Aktorja vuante nga kanceri në pankreas. Arysen Gruda, aktorja e cila ka lindur më 22 gusht 1944 në Stamboll. Lajmin për vdekjen e aktores e ka bërë të ditur nipi i saj, Emre Gurda, i cili ka treguar se gjyshja e tij ka vdekur në moshën 74 vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Arysen vuante nga kanceri në pankreas. Varrimi i të ndjerës do të premten në ora 12:00.

Arysen në Turqi është konsideruar si ikona e filmave dhe serialeve. E ndjera njihet për rolet e saj në shumë filma, konkretisht mbi 100, duke përfshirë kështu ata si: Tosun Pasha, Sut Kardesler, Gulen Gozler, Sabanoglu Saban, Hababam Sınıfı dhe Neseli Gunler Sipas të dhënave në internet, Ayrsen Gruda ka prejardhje nga një familje shqiptare.