Yjet shqiptare të muzikës, nga Ermal Meta te Dua Lipa, pjesë e koncertit për Skënderbeun në Vatikan

Ermal Meta, Dua Lipa, Olen Çezari, Inva Mula, Kledi Kadiu, Genc Tukiçi, Reme Lahaj, Elhaida Dani, Lorik Cana, Eno Peci, Erza Muqolli: një kast i yjeve shqiptarë për koncertin “Të Bashkuar në Muzikën dhe Kujtimin e Skënderbeut”, organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Selinë e Shenjtë, i programuar për të hënën në teatrin “Argentina” në Romë, duke filluar nga ora 20:30.

Eventi do të hapet nga Kardinali Pietro Parolin, Sekretari i Shtetit i Vatikanit, me rastin e mbylljes së vitit kombëtar të Skënderbeut, i cili do të festohet në mëngjes me një takim me Papa Françeskon, transmeton Top Channel.

Ambasada e Shqipërisë pranë Selisë së Shenjtë njofton ngjarjet që të realizohen në 550-vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeut, ‘Atleta Cristi “dhe “Difensore della Fede”, i dominuar nga Papalët Romanë.

Skënderbeu konsiderohet si figura më e rëndësishme në historinë e Shqipërisë, një simbol i unitetit dhe forcës së kombit në të gjitha kohët me kohë solli së bashku shqiptarët pa dallim feje. Për ta kujtuar atë, “bijtë e Shqipërisë” do të takohen në Romë të hënën 19 dhe të martën 20 nëntor.

“Skënderbeu – njofton Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Selinë e Shenjtë, – do të përkujtohet nga Selia e Shenjtë. Papa Françesko ka pranuar kërkesën e ambasadorit të Shqipërisë në Selinë e Shenjtë, Majlinda Dodaj, ku do të presë në një audiencë të veçantë përfaqësuesit e popullit shqiptar nesër në orën 17:00 për të përkujtuar së bashku heroin kombëtar shqiptar. Seanca do të mbahet në “Sala Clementina” të Pallatit Apostolik. Ndër përfaqësuesit e Shqipërisë, do të jetë gjithashtu edhe Kardinali Ernest Simoni, i vetmi prift ende i gjallë i persekutuar nga diktatura komuniste.

Autoritetet shtetërore shqiptare që do të jenë të pranishme, janë Kryetari i Parlamentit Shqiptar, Gramoz Ruçi, me grupin e përfaqësuesve të parlamentit; Ministri i Diasporës Pandeli Majko, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla dhe të gjithë liderët e konfesioneve të ndryshme fetare të pranishme në Shqipëri, të ndjekur nga besimtarët e tyre. Nuk do të mungojë peshkopi i Eparkisë së Lungros në Kalabri në përfaqësi të Arbëreshëve, ose italo-shqiptarëve, Mons.Donato Oliverio dhe Mons.Giorgio Gallaro, peshkopi i Eparkisë së Piana degli Albanesi në Sicili.

Në vitin 1968, në 500 vjetorin e vdekjes së heroit, shqiptarët e diasporës u pritën në Vatikan nga Papa Pali VI, një përvjetor që gjeti Shqipërinë nën diktaturën komuniste. Tani, për herë të parë, përfaqësuesit e popullit shqiptar, një grup prej rreth 200 personash, do të jenë në gjendje të takojnë Papa Françeskon.

Të martën, më 20 nëntor në orën 10:00, delegacioni shqiptar do të pranohet në Pallatin Magjistral të Urdhrit Sovran të Maltës, me të cilin Shqipëria ka mbajtur marrëdhënie që nga viti 1994, nga Mjeshtri i Madh i Rendit, Fra Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto.